Edukacja domowa - pomoc dla dzieci i rodziców

Edukacja domowa – pomoc dla dzieci i rodziców

Dla nikogo zaskoczeniem nie jest to, że edukacja domowa to nie tylko korzyści, ale i zagrożenia. Najpoważniejszym jest niemożność przygotowania dziecka do egzaminu będącego sposobem na zweryfikowanie posiadanej przez nie wiedzy. Rodzice decydujący się na nauczanie domowe nie ukrywają, że są pełni obaw. Warto więc zastanowić się nad tym, gdzie mogą liczyć na wsparcie.

Internet to skarbnica wiedzy

W Polsce nadal nie ma organizacji, która byłaby w stanie kompleksowo wspierać edukację domową. Każda osoba interesująca się tym zagadnieniem zwraca uwagę również na to, że samo zdobycie rzetelnych informacji na ten temat może być trudnym zadaniem. Na szczęście, tam, gdzie nadal zawodzi państwo, z pomocą przychodzi Internet. To właśnie w sieci rodzic odpowiedzialny za domowe nauczanie dziecka nie jest traktowany jak wywrotowiec niszczący system edukacji, ale jak partner. Rośnie liczba blogów poświęconych nie tylko podstawie programowej, ale również metodyce nauczania. Coraz prężniej działa też Centrum Nauczania Domowego.

Na jakie wsparcie mogą liczyć rodzice?

Centrum Edukacji Domowej stara się pomagać kompleksowo. Projekt jest więc skierowany zarówno do dzieci uczących się w domu, jak i do ich rodziców. Uczniowie mogą korzystać z platformy edukacyjnej działającej w Internecie, a na niej ? nie tylko z materiałów pomocniczych, ale i z gotowych scenariuszy lekcji. Także rodzice mogą znaleźć tam dziesiątki wskazówek, dzięki którym nauczanie stanie się bardziej kreatywne. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o grach i zabawach, rodzice mogą jednak korzystać również z repetytoriów i specjalnych poradników nauki. Dzięki tego rodzaju wsparciu nauczanie domowe może stać się nie tylko skuteczniejsze, ale również ciekawsze.