Nauczanie domowe to ciesząca się coraz większą popularnością alternatywa dla instytucji szkoły w jej klasycznym wydaniu. Pozwala na zmianę sformalizowanej nauki na taką, która odbywa się w środowisku domowym. Sprawia, że można uczyć się więcej, lepiej, a przede wszystkim ? w sposób dostosowany do możliwości ucznia. Edukacja domowa jest wysoko ceniona także dlatego, że treści przyswajane przez dziecko mogą być kontrolowane przez osoby uczestniczące w procesie edukacji. Nie można pominąć żadnej partii materiału, można jednak skomentować ją w taki sposób, który sprawia, że będzie ona bardziej czytelna.
Czy edukacji domowej trzeba się bać?
Centrum Nauczania Domowego odbiera sygnały od wielu rodziców zainteresowanych wcielaniem w życie edukacji domowej. Rodzice ci są jednak pełni nie tylko nadziei, ale również niepokoju. Ich obawy nie dotyczą już tego, że dziecko będzie odcięte od kontaktu z rówieśnikami, bo wiadomo, że ten może być realizowany na wiele sposobów. Ich źródłem jest przede wszystkim to, czy podołają roli nauczyciela. Oczywiście, nie należy oszukiwać się, że jest to wyzwanie, z którym nikt nie powinien mieć problemu. Współcześnie rodzice uczący swoje dzieci w domu nie są już jednak pozbawieni wsparcia. Udziela go zresztą samo Centrum Edukacji Domowej oraz inne organizacje i stowarzyszenia, które promują nauczanie domowe. Nadal jest to trudne zadanie, można z nim sobie jednak poradzić.
Edukacja domowa w praktyce
Warto pamiętać o tym, że dzieci, które są objęte nauczaniem domowym, formalnie są uczniami szkoły stacjonarnej. Nie wymaga się od nich jednak uczestniczenia na tradycyjne lekcje, choć po każdym roku nauki konieczne jest zdanie egzaminów klasyfikacyjnych oceniających poziom przyswojonej wiedzy i umiejętności.