Poznaj blaski i cienie edukacji domowej

Poznaj blaski i cienie edukacji domowej

Edukacja domowa jest ciekawą alternatywą dla edukacji prowadzonej w tradycyjnych szkołach. W Polsce ciągle jeszcze mówi się o niej niewiele, centrum edukacji domowej i tematy związane z nauczaniem w domu przestają być jednak powoli tymi, o których nie wiemy nic.

Dlaczego warto pomyśleć o edukacji domowej?

Lista zalet, jakie posiada edukacja domowa jest znacznie dłuższa niż początkowo mogłoby się to nam wydawać. Nauczanie domowe to znakomity sposób na to, aby rodzic kontrolował to, w jaki sposób dziecko przyswajał wiedzę. Oczywiście, nauka taka bazuje na materiałach zatwierdzonych przez osoby kształtujące polską edukację, rodzicom jednak nikt nie utrudnia tego, aby przekazywali dzieciom program nauczania w taki sposób, aby te rozwijały swoje zainteresowania. Plusem edukacji domowej jest również to, że odbywa się ona w tempie, które odpowiada potrzebom dziecka. W szkole, w której uczy się przynajmniej kilkanaście dzieci, zawsze musi być ono wypośrodkowane. Dzięki nauczaniu domowemu nie trzeba się z niczym spieszyć, nie trzeba też jednak spowalniać tempa, w jakim przyswajany jest materiał.

Czy edukacja domowa ma wady?

Nawet osoby żywo zaangażowane w edukację domową i korzyści, jakie niesie dla dziecka i rodzica nie ukrywają, że ma ona wady. Tu najczęściej wspomina się o braku kontaktu z rówieśnikami oraz o tym, jak dużą rolę odgrywa wykształcenie rodzica. Centrum Nauczania Domowego przypomina jednak, że dziecko i jego opiekunowie nie są zawieszeni w próżni. Dziś można liczyć na coraz większe wsparcie w zakresie edukacji domowej. Uczący się mają dostęp do tysięcy materiałów podanych w przystępnej formie, ćwiczeń, wykładów, gier oraz zabaw. Nadal jest też czas, aby poznać rówieśników ? choćby realizując wspólne pasje.