Od czego zacząć walkę z chorobą alkoholową? W teorii pytanie nie jest trudne. Jeszcze zanim podejmie się jakąkolwiek próbę leczenia konieczny jest detoks alkoholowy. Już jednak sama jego definicja rodzi wątpliwości. Czy wystarczy odstawić alkohol? A może rację mają osoby, które uważają, że tylko odtrucie alkoholowe prywatnie jest tym, na którego skuteczność możemy liczyć?
Specyfika detoksu alkoholowego
Osoby słyszące o tym, że to detoks alkoholowy prywatnie jest najbardziej skuteczny, z trudem godzą się z takim rozwiązaniem. Gdy pojawia się nadzieja na wyrwanie najbliższych ze szponów choroby, trudno myśleć o rozstaniu z nimi. Za stałym nadzorem ze strony lekarza, farmaceuty, a także psychiatry przemawia jednak co najmniej kilka argumentów.
Na pierwszy plan wysuwa się to, że każdy pacjent zmagający się z chorobą alkoholową jest obarczony ryzykiem pojawienia się innych, nie mniej poważnych schorzeń. Te mogą utrudniać leczenie, a nawet sprawiać, że klasyczny alkoholowy detoks będzie poważnym zagrożeniem dla organizmu. To właśnie dlatego tak ważne jest zapewnienie mu kompleksowej opieki.
Przebieg detoksu alkoholowego
Praca z pacjentem w czasie detoksu alkoholowego koncentruje się na eliminowaniu negatywnych skutków alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Co przy tym warto podkreślić, alkoholowy detoks nie wywołuje jedynie objawów somatycznych. Często niezbędna jest także pomoc przy regulacji pracy układu nerwowego. Oczywiście, osoba bliska może otrzymać odpowiednie wytyczne i podejmować próby wcielania ich w życie, jest jednak dość prawdopodobne, że nie podoła tak trudnemu zadaniu. Nic więc dziwnego, że prywatny detoks alkoholowy jest uważany za znacznie bardziej bezpieczne rozwiązanie.