Taśmy techniczne specjalistyczne

Taśmy techniczne specjalistyczne

Taśmy funkcjonalne to bardzo szeroka kategoria taśm, których nierzadko jedyną cecha wspólną jest to, że mają formę taśmy. Mogą być produkowane z bardzo różnych materiałów i pełnić drastycznie różne funkcje. Jak w praktyce wykorzystuje się taśmy funkcjonalne?

Taśmy do montażu i uszczelniania

Jednym z najważniejszych rodzajów taśmy, za pomocą których jesteśmy w stanie montować razem różne elementy i uszczelniać ich połączenia. Często korzysta się z nich nawet tam, gdzie połączenie jest dobre, ale trzeba je zabezpieczyć chociażby przed wpływem wilgoci, kurzu lub działania światła słonecznego. Taśmy funkcjonalne tego typu charakteryzują się zazwyczaj dobrą przyczepnością do praktycznie wszystkich powierzchni. Są też wytrzymałe i rozciągliwe.

Taśma funkcjonalna do maskowania i ochrony

Taśmy funkcjonalne znajdujące się na drugim biegunie pod względem użyteczność to taśmy techniczne służące do maskowania. Tego typu taśmy specjalistyczne wykorzystywane są chociażby przy pracach malarskich w celu uzyskania ostrych krawędzi powłok malarskich lub do ochrony sprzętów przed zabrudzeniem farbą. Łatwo je nanosić i usuwać. Są też bardzo tanie. 

Taśmy funkcjonalne do ochrony sprzętów mogą pojawiać się tam, gdzie czasowo lub na stałe jakiś element zagrożony jest działaniem czynników mechanicznych. Producent takich taśm gwarantuje nam, że otarcie się o powierzchnię lub korzystanie z niej z użyciem chociażby szorstkich lub zabrudzonych rękawic nie doprowadzi do uszkodzenia takiej powierzchni, jeśli tylko będzie ona prędzej odpowiednio zabezpieczona taśmą właściwego rodzaju.