Zasilacz LED - na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Zasilacz LED – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Zasilacz do LED-ów jest niezwykle ważny, gdyż to on w głównej mierze decyduje o kompatybilności i trwałości oświetlenia. Nieodpowiednie zasilacze LED mogą nie tylko spowodować awarię, ale także uszkodzenie komponentów oświetleniowych. Dlatego też tak ważne jest to, aby taki zasilacz był wybrany w odpowiedni sposób. Na co należy zwrócić uwagę?

Czym charakteryzuje się zasilacz LED?

Zasilacze LED muszą charakteryzować się takim napięciem wyjściowym, jakiego wymaga taśma – w tym przypadku jest to zazwyczaj 12 lub 24 V. Jeżeli taśma ma 12 V, to musi być do niej dobrany zasilacz do LED 12V (i analogicznie w przypadku 24 V). Zbyt wysokie lub niskie napięcie w stosunku do taśmy może spowodować jej wypalenie lub sytuację, w której taka taśma w ogóle się nie zapali.

Jaką moc powinien mieć zasilacz do ledów?

Moc instalacji to nic innego, jak ilość energii, jaką taśma zużywa podczas swojej pracy. Zasilacze do taśm LED powinny mieć moc minimum 10% wyższą niż moc instalacji. Zagwarantuje to dłuższą trwałość zasilacza, który nie będzie pracował na maksimum swoich możliwości.

Czy zasilacz do ledów powinien być hermatyczny?

Zasilacze LED znajdujące się na zewnątrz lub w łazience powinny być hermetyczne. W przypadku zasilaczy, które nie są narażone na wilgotność lub trudne warunki atmosferyczne, nie jest to konieczne. Hermetyczność zasilacza jest oznaczona symbolem IP – im jego numer jest wyższy, tym wyższa jest hermetyczność zasilacza.

Napięcie, moc instalacji i hermetyczność to absolutnie podstawowe kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza LED, ale nie tylko. Dodatkowo można zwrócić uwagę, na to, czy dany zasilacz ma możliwość sterowanie światłem diod. W tym celu trzeba się upewnić, czy dany zasilacz posiada odpowiedni sterownik LED, który umożliwia przyciemniać taśmy lub zmieniać kolor świecenia. Można to robić przy użyciu pilota, smartfona lub sterownika naściennego.