Czym są ogniwa słoneczne i jak zdobyć dofinansowanie na ich zakup?

Czym są ogniwa słoneczne i jak zdobyć dofinansowanie na ich zakup?

Fotowoltaika to dziedzina zajmująca się pozyskiwaniem energii elektrycznej z energii słonecznej. Służą do tego specjalne panele fotowoltaiczne, znane też jako panele słoneczne, czy też baterie słoneczne/baterie fotowoltaiczne. Technologia ta znana jest już od bardzo dawna – w zasadzie od pierwszej połowy XIX wieku.

W tej chwili jednak każdy może z niej korzystać w swoim domu czy firmie. Jest to nawet wskazane – nie tylko można oszczędzić na rachunkach, ale też zadbać o środowisko naturalne, ponieważ fotowoltaika to rozwiązanie ekologiczne. Czym dokładnie są ogniwa słoneczne i czy można zdobyć dotację na fotowoltaikę?

Kolektory słoneczne a ogniwa fotowoltaiczne

Kolektory słoneczne pozwalają pozyskać i przetworzyć energię słoneczną w energię cieplną. Dzięki nim można więc na przykład ogrzać dom.

Z kolei panele słoneczne służą do zamiany energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. To zasadnicza różnica tych dwóch systemów, ale warto wiedzieć, że przy danym budynku można zamontować oba rozwiązania. W ten sposób będzie można zarówno taniej ogrzewać swój dom, jak i zasilać urządzenia elektryczne.

Ogniwa fotowoltaiczne to element półprzewodnikowy, w którym w efekcie zjawiska fotowoltaicznego zachodzi zamiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną.

Dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne

Dofinansowanie do fotowoltaiki to najlepszy sposób na tańszy zakup instalacji fotowoltaicznych do swojego domu czy firmy. Można ubiegać się o taką dotację na różne sposoby. Istnieją nawet specjalne firmy, które pomagają w uzyskaniu podobnej dotacji. To firmy zajmujące się sprzedażą i montażem podobnych sprzętów.