Z pewnością wielu słyszało medyczne pojęcie ortezy stawu skokowego, jednak nie każdy wie do czego ona służy. Osoby, które intensywnie uprawiają sport, narażając tym samym na duży wysiłek nogi, a właściwie stopy, mogą być narażone także na nieprzewidziane kontuzje.
Właśnie w takich sytuacjach stosowana jest orteza stawu skokowego, dzięki któremu unieruchamia się staw skokowy na czas leczenia i rehabilitacji. Dawniej każde złamanie czy zwichnięcie wiązało się z zakładaniem na nogę gipsu, dziś w mniejszych uszkodzeniach wystarczy odpowiedni stabilizator stawu skokowego, aby móc normalnie się poruszać.
Czy każdy może kupić ortezę na stopę?
W przypadku każdej kontuzji, powinniśmy udać się do lekarza, który nie tylko sprawdzi czy zostało coś uszkodzone, zrobi prześwietlenie, ale również może zlecić dodatkowe zabezpieczenie stopy, jakim jest orteza na stopę. Dzięki temu nasza noga nie jest unieruchomiona na wiele tygodni gipsem, a jedynie zostaje wzmocniona, co pozwala szybciej wrócić do zdrowia.
Oczywiście orteza stawu skokowego nie pozwala na bieganie czy inne przeciążanie stopy, ale dzięki nie możemy w miarę normalnie funkcjonować i nie musimy leżeć z unieruchomioną nogą. Urazy stawu skokowego to najczęstsze kontuzje sportowców, choć do takiego urazu może dojść nawet na prostej drodze, kiedy stopa niefortunnie się skręci w inną stronę.
Jak dobrać ortezę stawu skokowego?
Jeżeli lekarz zadecyduje, że zamiast gipsu może zostać założona orteza stawu skokowego, należy ją odpowiednio dobrać do naszej stopy. Dzięki temu przyspieszymy leczenie oraz rehabilitację zwichniętej bądź nadwyrężonej sportowym wysiłkiem nogi. Orteza na staw skokowy przepisywana jest przez lekarza ortopedę, natomiast jej rozmiar pomoże dobrać fizjoterapeuta.