Obudowa dla zwiększenia bezpieczeństwa instalacji

Obudowa dla zwiększenia bezpieczeństwa instalacji

Szafa sterownicza stanowi ochronę dla różnego rodzaju instalacji elektrycznych, zapobiegając uszkodzeniom powodowanym przez osoby trzecie lub niekorzystne czynniki zewnętrzne. Przyczynia się też do sprawnej pracy przewodów i urządzeń, które są izolowane od czynników mogących zakłócać ich działanie. Szafy sterownicze zapewniają również utrzymanie bezpieczeństwa oraz optymalnych warunków pracy instalacji, co przekłada się na poprawę efektywności produkcji.

Jakie są ich rodzaje

W zależności od rozmiaru i rodzaju instalacji są dostępne szafki sterownicze w różnych modelach. Trzy najpopularniejsze z nich to: 

  • szafy pojedyncze, powszechnie stosowane w niewielkich instalacjach, np. szafy serwerowe czy teleinformatyczne. Są one idealne do indywidualnych zastosowań,

  • szafy modułowe często wykorzystywane w większych instalacjach, np. na klatkach schodowych. Dzięki takiej konstrukcji umożliwiają łatwą rozbudowę i dostosowanie do potrzeb danego projektu,

  • szafy rozdzielcze, służące do rozdzielania i ochrony różnych obwodów i układów w większych instalacjach elektrycznych.

Gdzie się je wykorzystuje?

Szafy sterownicze znajdują zastosowanie w przemyśle, budownictwie oraz wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zabezpieczenia instalacji elektrycznych. Poszczególne rodzaje różnią się materiałami wykonania, rozmiarami i parametrami.

Szafki wykonane ze stali nierdzewnej są idealne do miejsc o niekorzystnych warunkach atmosferycznych, ponieważ skutecznie chronią zawartość przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. W przypadku występowania korozji bobrze jest zastosować szafki ze stali kwasoodpornej. Dzięki temu można uniknąć awarii instalacji, które mogłyby spowodować przestoje w pracy.