Co to jest orteza i kiedy się ją stosuje?

Co to jest orteza i kiedy się ją stosuje?

Zastanawiasz się co to jest orteza stawu skokowego? Słyszałeś nie jeden raz o uszkodzeniach śródstopia i zastanawiasz się jakie leczenie zaleci ci lekarz ortopeda? Właśnie uległeś wypadkowi i czekasz w kolejce do lekarza?

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się co to jest stabilizator stawu skokowego i czy można go stosować w każdej sytuacji. Z tym poradnikiem z pewnością zrozumiesz całe zagadnienie i łatwiej podejmiesz decyzję o zakupie ortezy.

Co to jest orteza?

Najkrócej wyjaśniając pojęcie ortezy, możemy powiedzieć że jest to usztywniacz, rodzaj stabilizatora, który ma za zadanie usztywnić dany odcinek kończyny. Orteza na stopę, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie usztywnić staw skokowy, aby już zwichnięta noga nie mogła ponownie się wyginać na wszystkie strony.

Taka orteza to produkt zastępczy, dawniej bowiem w każdej z zaistniałych sytuacji lekarz ortopeda zalecał założenie gipsu bądź szyny gipsowej, co unieruchamiało pacjenta na wiele tygodni. Dziś dzięki zastosowaniu ortezy każdy pacjent może szybciej wrócić do zdrowia i jeszcze podczas noszenia usztywniacza skorzystać z rehabilitacji.

Jak dopasować ortezę do stawu?

To lekarz ortopeda bądź chirurg po zabiegu może dostosować odpowiednie leczenie, to również przez lekarza specjalistę jest wybierana odpowiednia orteza na staw skokowy, dzięki której pacjent może szybciej wrócić do zdrowia. Jeżeli bowiem orteza zostanie niewłaściwie dopasowana, stan zdrowia pacjenta może ulec pogorszeniu.

Zbyt ciasna orteza powoduje otarcia naskórka, zbyt luźno założona orteza nie usztywnia właściwie stawu skokowego. Dlatego jeżeli będziemy chcieli kupić ortezę, powinniśmy zrobić to w sklepie medycznym, dostosowując rozmiar względem ścisłych zaleceń lekarskich.